Zalety i wady druku UV

Każda technologia druku ma wady i zalety - niektóre metody polecane są w przypadku małych, inne większych nakładów, wymagają różnej obróbki grafiki w programach graficznych i innego zużycia materiałów. Wiele osób początkujących nie zdaje sobie sprawy jak wiele możliwości dają nam różne metody oraz na jakich przedmiotach sprawdzi się najbardziej.

Na czym polega druk UV?

Ten rodzaj druku polega na utrwalaniu farb promieniowaniem UV w specjalnych maszynach. Często używany jest do wykonywania tabliczek przeznaczonych dla firmy np. na drzwi czy personalizowanych gadżetów. Wady i zalety druku UV:

Zaletą jest mnogość materiałów na których możliwy jest nadruk – jednak muszą to być płaskie powierzchnie takie jak np. szkło, dibond, tektura, plexi, tkaniny czy PCV, oraz to że można nim utrwalić nadruki na przedmiotach o nieregularnych kształtach np. na etui na telefon czy tablet, płaskich breloczkach. Zaletą jest także czas - tuż po nadruku można od razu korzystać z przedmiotów - nie muszą one dodatkowo schnąć.

Wadami druku UV jest przede wszystkim bardzo duży koszt i wielkość maszyn. Podczas nadruku wydziela się również bardzo charakterystyczny zapach utrwalanych farb, który może przeszkadzać niektórym osobom. Ponadto druk nie sprawdzi się na przedmiotach, które nie są płaskie czyli np. na kubkach. 

Jako grafik zwracam uwagę na jakość swoich projektów oraz ich finalny wygląd już po naniesieniu go na dany przedmiot. Poligrafia stale się rozwija i warto zwracać uwagi na nowości, które pojawiają się na rynku. Staram się proponować klientom różne rozwiązania oraz odpowiednio dobrać kolory do projektu tak by dana metoda transferu przyniosła jak najlepsze efekty, a całość wyglądała estetycznie i spójnie.

Aleksander Pawlak poniedziałek, 30 lipiec 2018 - 09:53 am | | Domyślne

Brak komentarzy

(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.